Skip to content

Wirus Zika związany z małogłowiem ad

7 miesięcy ago

475 words

Zaszła w ciążę pod koniec lutego 2015 r. W 13 tygodniu ciąży zachorowała na wysoką gorączkę, po której nastąpił silny ból mięśniowo-szkieletowy i retrookomórkowy oraz swędząca, ogólnoustrojowa wysypka grudkowo-plamkowa. Ponieważ w społeczności występowała epidemia ZIKV, podejrzewano zakażenie wirusem, ale nie przeprowadzono wirusologicznych testów diagnostycznych. Ultrasonografia przeprowadzona w 14 i 20 tygodniu ciąży wykazała prawidłowy wzrost i anatomię płodu. Ryc. 1. Prenatalne obrazy ultrasonograficzne i zdjęcia koronkowych plastrów mózgu.Panel A pokazuje liczne zwapnienia w różnych częściach mózgu (niektóre zaznaczone strzałkami) i rozszerzony rytm potyliczny bocznej komory (Vp, oznaczony pomiarem bar), jak widać na ultrasonografii poprzecznej. Panel B pokazuje liczne zwapnienia w łożysku. Panel C pokazuje wieloogniskowe korowe i podkorowe białe zwapnienia (strzałki) i prawie całkowitą utratę wirowania kory. Zwojów podstawy są rozwinięte, ale słabo zaznaczone (czarne gwiazdki), a szczeliny sylvian są szeroko otwarte po obu stronach (groty strzałek po lewej). Trzecia komora nie jest poszerzona (biała gwiazdka). Panel D pokazuje rozszerzony korpus komór bocznych (białe groty strzał); lewa jest zwinięta. Rogi skroniowe komór bocznych (czarne groty) również są rozszerzone. Thalami (czarna gwiazdka) i lewy hipokamp (biała gwiazdka) są dobrze rozwinięte, natomiast przeciwległa struktura nie jest rozpoznawalna dzięki autolizie.
Pacjentka wróciła do Europy w 28. tygodniu ciąży. Badanie USG przeprowadzone w 29. tygodniu ciąży wykazało pierwsze oznaki anomalii płodu i skierowano ją do Oddziału Perinatologii. W tym czasie zauważyła również zmniejszone ruchy płodu. Badanie ultrasonograficzne, które przeprowadzono w 32. tygodniu ciąży, potwierdziło opóźnienie wzrostu wewnątrzmacicznego (szacowany trzeci percentyl masy płodu) przy prawidłowym płynie owodniowym, łożysko o grubości 3,5 cm (rozmiar normalny) z licznymi zwapnieniami, obwód głowy poniżej drugiego centyla dla ciąży (małogłowie), umiarkowana ventriculomegalia i średnica półkrzepowa poniżej drugiego centyla. Struktury mózgu były zamazane, aw różnych częściach mózgu występowały liczne zwapnienia (ryc. 1A i 1B). Nie było innych wyraźnych nieprawidłowości strukturalnych płodu. Przepływ krwi płodu, pępowiny i macicy był prawidłowy w ultrasonografii dopplerowskiej.
Przedstawienie kliniczne wzbudziło podejrzenie infekcji wirusowej płodu. Z powodu ciężkiej choroby mózgu i małogłowie, płód miał złe rokowanie dla zdrowia noworodków. Matka poprosiła o przerwanie ciąży, a następnie została zatwierdzona przez krajowe i szpitalne komisje etyczne. Medyczne zakończenie ciąży przeprowadzono w 32 tygodniu ciąży. W momencie porodu jedyną morfologiczną anomalią była widoczna małogłowie. Konsultacja genetyczna, która obejmowała szczegółową historię rodzinną matki, nie ujawniła podejrzeń o zespoły lub choroby genetyczne. Wykonano autopsję, która jest obowiązkowa we wszystkich przypadkach przerwania ciąży
[przypisy: fenomed, sklerotyzacja kości, tabletki nasenne bez recepty mocne ]

0 thoughts on “Wirus Zika związany z małogłowiem ad”

  1. [..] odnosnik do informacji w naukowej publikacji odnosnie: prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu[…]

Powiązane tematy z artykułem: fenomed sklerotyzacja kości tabletki nasenne bez recepty mocne