Spuścizna Jacoba: genetyczny obraz historii żydowskiej

W 1875 roku, niedawno ukończył Cambridge polymath Joseph Jacobs napisał recenzję ostatniej powieści George Eliot, Daniel Deronda, historia młodego angielskiego dżentelmena, który odkrywa swoją żydowską tożsamość. Doświadczenie było transformujące dla Jacobs; nie tylko rozpoczął swoją literacką karierę dzięki przyjaźni z Eliotem (którego imię nazywało się Mary Anne Evans) i jej znakomitym kręgiem, ale odkrył także swoją żydowską tożsamość. Poprzez swoją późniejszą pracę w dziedzinie antropologii fizycznej stał się obrońcą koncepcji rasy żydowskiej. Jak pisał w Żydowskiej Encyklopedii w 1901 roku, niezwykła jedność podobieństwa między Żydami, nawet w różnych klimatach, zdaje się sugerować wspólne pochodzenie. Opierając się na nowo odkrytej nauce o genetyki, zdecydował, że wspólne cechy fizyczne Żydów musi być genetycznie zdeterminowany. W latach 90. zastosowanie metod genetycznych do odkrycia żydowskiego pochodzenia (i wystąpienia pierwszej wojny w Zatoce) miało podobne przeobrażające doświadczenie dla Davida Goldsteina, autora Dziedzictwa Jakuba. Będąc absolwentem humanistyki na Uniwersytecie Stanforda, Goldstein był prowadzony przez znakomitych genetyków populacyjnych Marcusa Feldmana i Luca Cavalli-Sforzy. Uzbrojony w swoją wiedzę na temat analizy markerów mikrosatelitarnych jako sposobu na rozbieżność między populacją ludzi, Goldstein wyruszył do Anglii na profesurę na Uniwersytecie w Oxfordzie. Po drodze nawiązał przyjaźń z Neilem Bradmanem, odnoszącym sukcesy angielskim biznesmenem z zamiłowaniem do nauki, który stał się jego absolwentem i zwolennikiem. Za pomocą genetyka molekularnego Marka Tomasza przeprowadzili serię badań, które połączyły genetykę współczesnych Żydów z historycznymi i biblijnymi zapisami.
Ich dalekosiężne badania są tematem Dziedzictwa Jakuba. Wykazali, że większość żydowskich mężczyzn, którzy twierdzą, że pochodzą od księży biblijnych, ma zestaw genetycznych markerów na ich chromosomach Y, które powstały około 3000 lat temu. Ten zestaw markerów chromosomowych Y nazwano Haplotypem modalnym Cohena (CMH) i mógł być noszony przez Aarona, brata patriarchy Mojżesza i pierwszego z żydowskich kapłanów. Pracując z antropologiem Lost Tribes, Tudor Parfitt, Goldstein, Bradman i Thomas udowodnili, że CMH znaleziono wśród plemienia Lemba w południowej Afryce, a szczególnie na Buba, jednym z wielu klanów w plemieniu Lemba. Lemba byli znani jako Żydzi prezydenta Kruger z powodu ich roszczenia do żydowskiego dziedzictwa i przestrzegania pewnych praktyk religijnych powszechnych wśród Żydów i muzułmanów, w tym monoteizmu, przepisów żywieniowych i obrzezania. Występowanie CMH wśród ludzi z plemienia Lemba potwierdziło ich twierdzenie o dziedzictwie semickim i być może żydowskim.
Odkrycia Goldsteina i jego współpracowników na temat pochodzenia Lewitów, pomocników kapłańskich, były równie zaskakujące. Stwierdzili, że CMH był powszechny wśród lewickich mężczyzn pochodzących z Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu, ale nie wśród Żydów pochodzenia wschodnioeuropejskiego (aszkenazyjskiego). Przeciwnie, żydowscy lewici aszkenazyjscy posiadali chromosom typu Y pochodzący z Azji Środkowej
[hasła pokrewne: fagocyty, internus pulawy, medikon grodzisk ]

0 thoughts on “Spuścizna Jacoba: genetyczny obraz historii żydowskiej”

Powiązane tematy z artykułem: fagocyty internus pulawy medikon grodzisk