Spuścizna Jacoba: genetyczny obraz historii żydowskiej ad

Ta obserwacja stanowiła poszlakę dla mitu spopularyzowanego przez Arthura Koestlera w jego książce The Thirteenth Tribe (New York: Random House, 1976), że aszkenazyjscy Żydzi pochodzili z Chazarów w Azji Środkowej. Grupa Goldsteina rozszerzyła również swoje badania o żydowskie początki matczyne poprzez analizę mitochondrialnych typów DNA w diasporze. Naukowcy odkryli mniej różnorodności w żydowskich typach mitochondriów w porównaniu z typami lokalnych nieżydowskich populacji, co wykazało, że wiele grup w diasporze pochodzi od dyskretnej liczby matek założycieli, charakterystycznych dla każdej grupy i niekoniecznie biblijne matriarchy. Obserwacje Goldsteina zostały udoskonalone i poprawione przez innych, ponieważ badano więcej markerów i więcej populacji – CMH podzielono na dwie połówki, z których każda powstała wcześniej niż Aarona. W odpowiedzi Goldstein przyznaje, że markery mikrosatelitarne są nieoptymalne do badania historii ludzkości, ponieważ ich wskaźniki mutacji są wysokie i nieznane. Bardziej rozległe badania nad Doronem Beharem i jego współpracownikami matczynego pochodzenia potwierdziły scenariusz Goldsteina dotyczący żydowskich mężczyzn, być może kupców na Jedwabnym Szlaku lub Półwyspie Arabskim, ustanawiających lokalne społeczności i poślubiających lokalne kobiety.
Ten genetyczny obraz żydowskiej historii mógł wydawać się dziwaczny dla Josepha Jacobsa i innych czytelników George a Eliota. W naszej epoce przyciągnął uwagę publiczności. Poprzez media drukowane, opowiadania radiowe i serial telewizyjny NOVA, publiczność zdała sobie sprawę z możliwości analizy genetycznej, aby przetestować i zweryfikować hipotezy dotyczące historii ludzkości. Dzisiaj jest wielu amatorów Goldsteinów, którzy badają swoje miejsce w ludzkiej historii poprzez analizę własnego chromosomowego typu mitochondrialnego i Y. Jak napisał Goldstein: Nasze dziedzictwo genetyczne należy do nas, aby je cenić, odkrywać i podziwiać .
Harry Ostrer, MD
New York University School of Medicine, Nowy Jork, NY 10016
złupić. org
[hasła pokrewne: triderm masc, amika wrzesnia, dyżury aptek sandomierz ]