Spożycie alkoholu i ryzyko zawału mięśnia sercowego

Indywidualne badania rzadko są wystarczająco duże, aby umożliwić ocenę kształtu tych zależności dawka-reakcja pomiędzy nawet powszechnymi ekspozycjami a wynikami, takimi jak spożycie alkoholu i zawał mięśnia sercowego. Na przykład, przedziały ufności zgłaszane przez Gaziano et al. (Wydanie 16 grudnia) stanowiło około 30 procent szacowanego ryzyka względnego przy każdej dawce. Są one wystarczająco szerokie, aby były spójne nie tylko ze dobrze znaną krzywą w kształcie litery U 2, ale również z liniowym nachyleniem w dół, efektem progowym lub efektem nasycenia. Moja metaanaliza3 z 30 badań kohortowych dotyczących spożycia alkoholu w odniesieniu do punktów końco- wych zakończonych zgonem lub bez zgonu (z łącznie 52 364 przypadkami) sugeruje efekt nasycenia w kształcie litery L. Zmianę ryzyka skoncentrowano na niskich dawkach, tak jakby pół drinka dziennie przyniosło pełny efekt zapobiegawczy. Nie było różnicy między piciem jednego drinka dziennie i piciem pięciu drinków dziennie. Metaanalityczne szacunki ryzyka względnego były niemal identyczne dla piwa, wina i napojów spirytusowych i były podobne dla mężczyzn i kobiet oraz dla osób w średnim wieku i starszych.
Malcolm Maclure, Sc.D.
Harvard School of Public Health, Boston, MA 02115
3 Referencje1. Gaziano JM, Buring JE, Breslow JL, i in. Umiarkowane spożycie alkoholu, podwyższony poziom lipoprotein o dużej gęstości i jego podfrakcje oraz mniejsze ryzyko zawału mięśnia sercowego. N Engl J Med 1993; 329: 1829-1834
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
2. Friedman GD, Klatsky AL. Czy alkohol jest dobry dla twojego zdrowia. N Engl J Med 1993; 329: 1882-1883
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
3. Maclure M. Demonstracja dedukcyjnej metaanalizy: spożycie etanolu i ryzyko zawału mięśnia sercowego. Epidemiol Rev 1993; 15: 328-351
Web of Science MedlineGoogle Scholar
Mój zmarły dziadek żył w wieku 111 lat i do końca był czysty. Dlatego przykro mi, że nie przeżył, aby przeczytać najnowszy raport badawczy Gaziano et al. o korzystnych skutkach umiarkowanego spożycia alkoholu.
Kiedy byłem studentem medycyny drugiego roku (mój dziadek miał wówczas 105 lat), moja rodzina wysłała mnie, abym porozmawiał z nim o jego problemie z piciem . Przez całe swoje dorosłe życie mój dziadek spożywał whisky po kolacji bez widocznych złych efektów. Moja ciotka, z którą żył, niedawno zaczęła napić się drinka. Dziadek zauważył to rozcieńczenie i skarżył się jej, ale bez skutku. Linie bitewne zostały w ten sposób narysowane i wezwano mnie do mediacji. Po tym, jak z szacunkiem wyraziłem nasz niepokój, mój dziadek wyciągnął rękę, trzymał mnie za ręce i powiedział, żebym się o niego nie martwił. W rzeczywistości powiedział, że bardzo się o mnie martwi. Dlaczego. Zapytałem. Wyjaśnił, co następuje: Pamiętaj, młody człowieku, jest o wiele więcej starych pijaków niż starych lekarzy .
Zmarł spokojnie sześć lat później, jego racja whisky została przywrócona do pełnej siły.
A. Mark Clarfield, MD
Szpital Herzog, Jerozolima 91351, Izrael
Odpowiedź
Autorzy odpowiadają:
Do redakcji: Ogólne wnioski z badania kliniczno-kontrolnego dotyczącego związku między umiarkowanym spożyciem alkoholu a ryzykiem choroby wieńcowej były zgodne z innymi doniesieniami Zgadzamy się z dr. Maclure, że nasze badanie nie może jasno określić kształtu stowarzyszenia. Metaanaliza dr. Maclure a1 dodaje do materiału dowodowego nie tylko wyraźne świadczenie o umiarkowanym spożyciu alkoholu w chorobie niedokrwiennej serca, ale również poprzez zwiększanie prawdopodobieństwa, że świadczenie zaczyna się, gdy konsumuje się znacznie mniej niż jeden napój dziennie, i sugeruje, że nie ma dodatkowych korzyści z więcej niż jednego drinka dziennie. Jeśli chodzi o kształt powiązania, metaanaliza sugeruje efekt progowy w kształcie litery L, ale dr Maclure zauważa, że hipoteza U nie została jeszcze jednoznacznie odrzucona. Jego wyniki mogą być częściowo wynikiem wyboru nieinwazyjnego zawału mięśnia sercowego jako punktu końcowego. Badania wykorzystujące mniej konkretny punkt końcowy śmiertelnej choroby sercowo-naczyniowej zwykle wykazują związek w kształcie litery U. Z punktu widzenia polityki publicznej wydaje się jednak, że nie ma dużej różnicy, czy korzyści alkoholu z choroby niedokrwiennej serca utrzymują się dla osób pijących intensywnie, czy też są osłabione, ponieważ zwiększone ryzyko śmierci ze wszystkich przyczyn iz powodu raka, a także niszczące konsekwencje społeczne, które są związane z intensywnym piciem, znacznie przewyższają potencjalne korzyści z choroby wieńcowej.
W odniesieniu do listu dr. Clarfielda, żyjący w wieku 111 lat jest bardziej prawdopodobny w wyniku dużej liczby czynników innych niż regularne umiarkowane spożycie alkoholu. Nie mamy danych, które mogłyby obalić (lub potwierdzić) twierdzenie, że istnieją bardziej starzy pijacy niż starzy lekarze , ale z perspektywy statystycznej dobrze byłoby znać mianowniki dla młodych lekarzy i młodych pijaków, zanim rozwiążemy przesłankę, że powinniśmy bardziej martwić się tym pierwszym niż drugim.
J. Michael Gaziano, MD, MPH
Julie E. Buring, Sc.D.
Charles H. Hennekens, MD, Dr.PH
Brigham and Women s Hospital, Boston, MA 02215