Listy Opowiadamy o chorym na cukrzycę typu 1, zdiagnozowanym w wieku 16 lat, u których rozległe złogi amyloidu rozwinęły się wiele lat później w przeszczepionych ludzkich wysepkach. Wysepki podawano przez trzy dożylne infuzje: dwie infuzje podawano w odstępie 4 miesięcy, gdy pacjent miał 50 lat i jedną infuzję podawano, gdy miał 54 lata.
Przed pierwszą implantacją leczenie pacjenta, który miał sprawny przeszczep nerki, zostało zmienione na protokół immunosupresji Edmonton (tj. Daklizumab, takrolimus i syrolimus). Po drugim przeszczepie wysepek pacjent stał się niezależny od insuliny. Maksymalne stężenie peptydu C w stymulowanym posiłku wynosiło 1,33 nmola na litr, a poziom hemoglobiny glikowanej wynosił 7,0%. W wieku 51 lat jego stymulowane posiłkiem stężenie peptydu C wynosiło 0,95 nmol na litr i wymagał on małej dawki insuliny. Ze względu na powoli pogarszającą się funkcję wysepek, otrzymał infuzję trzeciej wysepki na 6 miesięcy przed śmiercią.
Zmarł po zawale mięśnia sercowego prawie 5 lat po pierwszej infuzji wysepek. Miesiąc przed śmiercią stężenie peptydu C na czczo wyniosło 0,34 nmol na litr (zakres referencyjny, 0,3 do 1,3 nmola na litr), jego stężenie peptydu C stymulowane po posiłku wynosiło 0,82 nmola na litr, a jego poziom hemoglobiny glikowanej było 6,7%.
Rycina 1. Rycina 1. Złogi amyloidowe w przeszczepionych wysepkach u pacjenta z cukrzycą typu 1. Panele A i B pokazują wysepkę Langerhansa, immunolabelowaną pod względem insuliny. Kilka pozostałych komórek beta pokazano w prawym dolnym rogu obu paneli. Próbkę barwiono także na amyloid z czerwienią Kongo i badano w zwykłym świetle (panel A) i świetle spolaryzowanym (panel B). Występują duże, typowe złogi amyloidu (strzałki) o powinowactwie do czerwieni Kongo (panel A) i o słabej zielonej dwójłomności w świetle spolaryzowanym (panel B). Panel C pokazuje wysepkę, immunologicznie znakowaną dla glukagonu i podwójnie zabarwioną na amyloid z czerwienią Kongo. Większość komórek wysp trzustkowych jest dodatnich pod względem glukagonu (zielony). Umiarkowana ilość amyloidu pojawia się jako czerwone złogi zewnątrzkomórkowe. W panelu D pokazano wysepkę z dobrze granulowanymi komórkami beta; komórki są podwójnie znakowane na peptyd C (zielony) i amyloid (czerwony) (strzałki). Chociaż ilość amyloidu jest mała, depozyty są rozrzucone na wysepce. Panel E pokazuje wysepkę zawierającą złogi amyloidu wyznakowane przeciwciałami przeciwko polipeptydowi amyloidu wyspowego (zielony) po barwieniu Alexa-488. Komórki beta wysp trzustkowych mają negatywny wpływ na wyspowy polipeptyd amyloidu; ta cecha jest również obserwowana w amyloidotycznych wysepkach w cukrzycy typu 2. Panel F pokazuje wewnątrzkomórkową wiązkę typowych włókienek amyloidowych wyznakowanych przeciwciałami przeciwko polipeptydowi amyloidowemu wysepek, wizualizowanych za pomocą 10 nm cząstek złota.
Ogółem 89 wysepek zawierających komórki insulino-dodatnie oraz obfite komórki glukagon-dodatnie zaobserwowano w 53 różnych blokach tkanki wątrobowej uzyskanych od pacjenta. Osady amyloidowe zidentyfikowano na 38 wysepkach (43%) (ryc. 1A i 1B) Ilość amyloidu była różna, ale pięć wysepek miało wyraźne złogi amyloidowe. Większość złogów była zewnątrzkomórkowa (ryc. 1C, 1D i 1E). Mikroskopia immunoelektronowa wykazała obecność wiązań włókienek amyloidowych, które były pozytywne pod względem przeciwciał przeciwko polipeptydowi amyloidu wyspowego, również w komórkach beta (Figura 1F). Dostępne były próbki trzustkowe i próbki izolowanych wysepek od wszystkich dawców, a 2 z około 100 wysepek otrzymanych od jednego dawcy zawierały niewielkie, ale jednoznaczne złogi amyloidu.
Po początkowej niezależności od insuliny, którą obserwowano u większości pacjentów leczonych zgodnie z protokołem Edmontona, żywotność lub funkcja przeszczepionej tkanki wysepkowej ogólnie pogarsza się w czasie 2 z nieznanych mechanizmów. Dane eksperymentalne sugerują, że spolimeryzowany polipeptyd amyloidu jest bezpośrednio toksyczny dla komórek beta.3 Rozpowszechniona amyloidoza wysepek w przeszczepionych wysepkach u tego pacjenta może wskazywać na nieznany dotąd mechanizm, który mógłby wyjaśnić postępującą utratę funkcji obserwowaną w większości ludzkich przeszczepów wysepek. Rzeczywiście, wcześniej donieśliśmy o występowaniu złogów amyloidowych w modelu eksperymentalnym, w którym wysepki ludzkie zostały przeszczepione nagim myszom. 4,5 Pozostaje ustalić, czy patogeneza tego typu amyloidu jest taka sama jak ta opisana w cukrzycy typu 2 oraz czy słaba kontrola glikemii, toksyczność immunosupresji lub oba mogą przyczyniać się do powstawania złogów.
Gunilla T. Westermark, Ph.D.
Linköping University, SE-581 85 Linköping, Szwecja
Per Westermark, MD, Ph.D.
Christian Berne, MD, Ph.D.
Dr Olle Korsgren, doktor nauk medycznych
Uppsala University, SE-751-85 Uppsala, Szwecja
za. uu.se dla Nordic Network for Clinical Islet Transplantation

Wspierany przez granty ze Szwedzkiej Rady ds. Badań, Szwedzkiego Stowarzyszenia Diabetologicznego, Funduszu Barn Diabetes Fonden, Funduszu Rodzinnego Ernfors, Funduszu Badawczego Hrabstwa Östergötland i Międzynarodowej Fundacji Diabetologicznej Juvenile.
Dr P. Westermark donosi o posiadaniu zapasów w Amylin Pharmaceuticals i AstraZeneca; Dr Korsgren, pobierając opłaty za konsultacje i utrzymując opcje na akcje w TikoMed i Corline; i dr Berne, otrzymując opłaty za wykłady od Sanofi-Aventis, Merck Sharp & Dohme, Novo Nordisk i Boehringer Ingelheim. Nie zgłoszono żadnego innego potencjalnego konfliktu interesów związanego z tym pismem.
5 Referencje1. Shapiro AMJ, Lakey JRT, Ryan EA, i in. Przeszczep wysepek u siedmiu pacjentów z cukrzycą typu przy użyciu schematu immunosupresyjnego wolnego od glukokortykoidów. N Engl J Med 2000; 343: 230-238
Bezpłatny, pełny tekst Web of Science Medline
2. Shapiro AMJ, Ricordi C, Hering BJ, i in. Międzynarodowa próba protokołu Edmonton dla przeszczepiania wysepek. N Engl J Med 2006; 355: 1318-1330
Bezpłatny, pełny tekst Web of Science Medline