Jednak Crabtree prezentuje doskonały, ogólny zarys postępów idei i tradycji intelektualnych, z których powstały późniejsze terapie psychodynamiczne. Książka nie jest pozbawiona istotnych wad. Chociaż książka jest podejściem akademickim, to pismo jest czasami dość tandetne, a wiele rozdziałów składa się z niekiedy powtarzających się zestawień tego, co pisarz X powiedział na temat Y, przy minimalnej analizie lub syntezie przez autora. Ostrzejsze edytowanie pomogło również wyeliminować takie błędy, jak liczba przypisów w tekście bez dowodu przypisu, do którego się odnosi, błędne datowanie ważnego odnośnika i niestosowne użycie pseudonimu w odniesieniu do ważnego współczesnego pisarza zaburzenia dysocjacyjne, Richard Kluft. Wartość naukowa książki jest również nieco zmniejszona przez fakt, że obszerne cytaty bibliograficzne przedstawione w przypisach i odpowiednio wymienione w bibliografii są pomijane w indeksie.
Byłoby to również pomocne, gdyby autor powiązał niektóre z materiałów historycznych ze współczesnymi problemami. Na przykład rozszerzona dyskusja o jaźni podprogowej i nieświadomych procesach umysłowych nie jest w żaden sposób związana ze współczesnymi koncepcjami percepcji podprogowej.
Dwie trzecie całej książki Crabtree przedstawia prawdziwie innowacyjny pomysł – że pojęcie wielu zaburzeń osobowości mogło powstać dopiero, gdy klimat kulturowy i psychologiczny wytworzył język symptomu wywodzący się z koncepcji wielu poziomów świadomości . Natychmiast osłabia jednak swój punkt widzenia, przyznając, że te zjawiska kliniczne prawdopodobnie pojawiły się po raz pierwszy w otoczeniu, w którym jest mało prawdopodobne, aby pacjent lub klinicysta mieli duży kontakt z takimi pomysłami.
Pomimo niewielkich wad, historyczny zasięg tej książki sprawia, że warto ją włączyć do dowolnej sekcji bibliotecznej poświęconej historii nauki. Dzisiejsi badacze i klinicyści mogliby również zbadać tę pracę z zyskiem i wyłonić się dzięki lepszemu zrozumieniu, w jaki sposób wysiłki kilkusetletnich pionierskich odkrywców umysłu połączyły się, aby wyodrębnić pojęcia, które obecnie wykorzystujemy do zrozumienia podstawowych aspektów ludzkiej psychiki.
Robert H. Goldstein, Ph.D.
University of Rochester Medical Center, Rochester, NY 14642

[więcej w: amika wrzesnia, tabletki nasenne bez recepty mocne, dulcobis ulotka ]

0 thoughts on “Od Mesmera do Freuda: Sen magnetyczny i korzenie psychologicznego uzdrawiania ad”

1. [..] Blog oznaczyl uzycie nastepujacego fragmentu psycholog dziecięcy kielce[…]