Ocena przewodu pokarmowego u pacjentów z niedokrwistością z niedoboru żelaza

W swoich badaniach pacjentów z niedokrwistością z niedoboru żelaza Rockey and Cello (wydanie z 2 grudnia) nie próbowali wykluczyć celiakii jako potencjalnej przyczyny i sugerują, że ta możliwość jest mało prawdopodobna. Jest to zaskakujące, biorąc pod uwagę dobrze znaną prezentację celiakii z samą anemią z niedoborem żelaza2. W innych seriach choroba trzewna była podstawową przyczyną choroby u maksymalnie 3% pacjentów z niedokrwistością z niedoboru żelaza3,4. Autorzy mogli zatem pominąć kilka przypadków celiakii wśród 100 pacjentów. W Wielkiej Brytanii wielu gastroenterologów przeprowadziłoby dalszą biopsję dwunastnicy u dowolnego pacjenta z niewyjaśnionym niedoborem żelaza, zwłaszcza gdy w czasie endoskopii nie stwierdzono żadnych zmian.
Jeremy D. Sanderson, MD
Stephen P. Pereira, MRCP
S. Hyder Hussaini, MRCP
Guy s Hospital, London SE1 9RT, Wielka Brytania
4 Referencje1. Rockey DC, Wiolonczela JP. Ocena układu pokarmowego u pacjentów z niedokrwistością z niedoboru żelaza. N Engl J Med 1993; 329: 1691-1695
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
2. Depla ACTM, Bartelsman JFWM, Mulder CJJ, Tytgat GNJ. Anemia: monosymptomatic celiac disease: raport z 3 przypadków. Hepatogastroenterology 1990; 37: 90-91
Web of Science MedlineGoogle Scholar
3. McIntyre AS, Long RG. Perspektywiczne badanie badań ambulatoryjnych z niedokrwistością z niedoboru żelaza. Gut 1993; 34: 1102-1107
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
4. Tobin MV, Gilmore IT. Badania niedokrwistości z niedoboru żelaza w układzie pokarmowym. BMJ 1986; 292: 167-169
CrossrefGoogle Scholar
W badaniu niedrożności przewodu pokarmowego i niedokrwistości z niedoboru żelaza Rockey i Wiolonczela nie uważali przepuklin rozworu przełykowego za przyczynę przewlekłej utraty krwi. Niektóre duże przepukliny rozworu przełykowego są związane z liniową erozją na poziomie lub w pobliżu poziomu przepony, które powodują przewlekłą anemię krwi. Czy to zaburzenie było obecne u każdego pacjenta, którego badania endoskopowe zostały uznane za niedodiagnostyczne dla źródła krwawienia.
George F. Longstreth, MD
Południowa Kalifornia Permanente Medical Group, San Diego, CA 92120
Odniesienie1. Cameron AJ, Higgins JA. Liniowa erozja żołądka: zmiana związana z dużą przepukliną przeponową i przewlekłą niedokrwistością z krwią. Gastroenterology 1986; 91: 338-342
Odpowiedź
Autorzy odpowiadają:
Do redakcji: Zgadzamy się, że celiakia została zgłoszona jako niezbyt częsta przyczyna niedokrwistości z niedoboru żelaza1 i dlatego jest ważną kwestią diagnostyczną u pacjentów z niedokrwistością z niedoboru żelaza i bez widocznych zmian strukturalnych lub błon śluzowych. Uważa się, że niedokrwistość z niedoboru żelaza w celiakii wynika ze zmniejszonego wchłaniania żelaza, chociaż w badaniu Webba i współpracowników2 wchłanianie żelaza było zaburzone tylko rzadko. Należy również zauważyć, że wielu pacjentów z celiakią ma mieszane anemie z powodu połączonego niedoboru kwasu foliowego i żelaza.
Celiakia ma wiele prezentacji, niektóre z nich są okultystyczne i mogą nie obejmować biegunki lub oczywistych objawów złego wchłaniania 3. Niemniej jednak, jak wspomnieliśmy, uważamy, że celiakia była mało prawdopodobną przyczyną niedokrwistości z niedoboru żelaza w naszej populacji pacjentów Powodem jest to, że wśród naszych pacjentów bez widocznych górnych lub dolnych uszkodzeń przewodu pokarmowego, którzy byli leczeni doustną żelazną terapią, wszyscy zareagowali odpowiednio (z wyłączeniem sześciu pacjentów, którzy mieli oczywiste przyczyny braku odpowiedzi). Jest zatem wysoce nieprawdopodobne, aby którykolwiek z tych pacjentów miał celiakię.
Biopsję cienko-jelitową należy rozważyć u pacjentów z niedokrwistością z niedoboru żelaza i bez wyraźnego górnego lub dolnego źródła utraty krwi z przewodu pokarmowego. Jednak biorąc pod uwagę dodatkowy koszt biopsji (około 250 USD na opłaty laboratoryjne i profesjonalne) i niski poziom diagnostyki w naszej populacji pacjentów, najpierw popieramy próbę leczenia żelaza.
Dane potwierdzające przepuklinę rozworu przełykowego jako przyczynę niedokrwistości z niedoboru żelaza są niejednoznaczne. Jednakże duże przepukliny rozworu przełykowego związane z liniowymi uszkodzeniami ( Cameron ) mogą być związane z niedokrwistością z niedoboru żelaza4. Nie uważaliśmy, aby przepuklina rozworu przełykowego była potencjalną przyczyną utraty krwi z przewodu pokarmowego. Zidentyfikowaliśmy przepukliny rozworu przełykowego u czterech pacjentów w naszej grupie badanej. Dwa były małe, a pozostałe większe niż 4 cm. Jeden z pacjentów z dużą przepukliną miał duży wrzód żołądka. Żaden pacjent nie miał powiązanej liniowej erozji Cameron.
Don C. Rockey, MD
John P. Cello, MD
Uniwersytet Kalifornijski, San Francisco, Kalifornia 94110
4 Referencje1. Kerlin P, Reiner R, Davies M, Sage RE, Grant AK. Niedokrwistość z niedoboru żelaza – badanie prospektywne. Aust NZJ Med 1979; 9: 402-407