Czynnik martwicy nowotworów (TNF) ma patogenną rolę w młodzieńczym reumatoidalnym zapaleniu stawów. Oceniliśmy skuteczność i bezpieczeństwo adalimumabu, w pełni ludzkiego monoklonalnego przeciwciała anty-TNF, u dzieci z nienowotworowym młodzieńczym reumatoidalnym zapaleniem stawów. Metody
Pacjenci w wieku od 4 do 17 lat z aktywnym młodzieńczym reumatoidalnym zapaleniem stawów, którzy wcześniej otrzymywali leczenie niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, zostali poddani rozwarstwianiu zgodnie z zastosowaniem metotreksatu i otrzymywali 24 mg adalimumabu na metr kwadratowy powierzchni ciała (maksymalna dawka, 40 mg) podskórnie co w innym tygodniu przez 16 tygodni. W 16 tygodniu losowo przydzieliliśmy pacjentom odpowiedź American College of Rheumatology Pediatrics 30% (ACR Pedi 30), aby otrzymywać adalimumab lub placebo w sposób podwójnie ślepy co drugi tydzień przez maksymalnie 32 tygodnie.
Wyniki
Siedemdziesiąt cztery procent pacjentów nie otrzymujących metotreksatu (64 z 86) i 94% pacjentów otrzymujących metotreksat (80 z 85) miało odpowiedź ACR Pedi 30 w 16 tygodniu i kwalifikowało się do leczenia z podwójnie ślepą próbą. Wśród pacjentów, którzy nie otrzymywali metotreksatu, zaostrzenie choroby (główny wynik) wystąpiło u 43% osób otrzymujących adalimumab i 71% osób otrzymujących placebo (P = 0,03). Wśród pacjentów otrzymujących metotreksat, rak pojawił się u 37% osób otrzymujących adalimumab i 65% osób otrzymujących placebo (P = 0,02). Po 48 tygodniach odsetek pacjentów leczonych metotreksatem, u których ACR Pedi 30, 50, 70 lub 90 odpowiedzi był istotnie większy u osób otrzymujących adalimumab niż u osób otrzymujących placebo; różnice między pacjentami nieleczonymi metotreksatem, którzy otrzymywali adalimumab a pacjentami otrzymującymi placebo, nie były znaczące. Wskaźniki odpowiedzi utrzymywały się po 104 tygodniach leczenia. Poważne zdarzenia niepożądane prawdopodobnie związane z adalimumabem wystąpiły u 14 pacjentów.
Wnioski
Terapia adalimumabem wydaje się być skutecznym rozwiązaniem w leczeniu dzieci z młodzieńczym reumatoidalnym zapaleniem stawów. (Numer ClinicalTrials.gov, NCT00048542.)
Wprowadzenie
Młodzieńcze reumatoidalne zapalenie stawów jest najczęstszą chorobą reumatyczną w dzieciństwie i jest ważną przyczyną niepełnosprawności wśród dzieci.1 Cotygodniowy metotreksat (doustny lub pozajelitowy), w dawkach do 15 mg na metr kwadratowy powierzchni ciała na tydzień do podawania pozajelitowego , została ustalona jako skuteczna terapia w wielostawowym młodzieńczym reumatoidalnym zapaleniu stawów.2,3 W ostatniej dekadzie stosowanie antagonistów czynnika martwicy nowotworów (TNF) w reumatoidalnym zapaleniu stawów dorosłych zmieniło paradygmat opieki.4-6. Ostatnio TNF Wykazano, że blokada stanowi skuteczną opcję leczenia wielostawowego młodzieńczego reumatoidalnego zapalenia stawów.7 Adalimumab (Humira, Abbott Laboratories) jest w pełni ludzkim, monoklonalnym przeciwciałem anty-TNF klasy IgG1. U pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów dorosłych, adalimumab, z towarzyszącym lub nie stosowanym jednocześnie metotreksatem, zmniejsza objawy przedmiotowe i podmiotowe choroby, poprawia jakość życia i funkcjonowania fizycznego oraz hamuje rozwój radiologiczny. Wydaje się, że długotrwała skuteczność podawanie doustne.11 Przeprowadziliśmy to badanie, aby ocenić skuteczność i bezpieczeństwo adalimumabu u dzieci z wielostawowym młodzieńczym reumatoidalnym zapaleniem stawów.
Metody
Pacjenci
Pacjenci w wieku od 4 do 17 lat z wielostawowym młodzieńczym reumatoidalnym zapaleniem stawów (z dowolnym rodzajem objawów), którzy mieli czynną chorobę (co najmniej pięć obrzękniętych stawów i co najmniej trzy stawy z ograniczeniem ruchu), którzy nie zareagowali odpowiednio na leczenie z zastosowaniem niesteroidowej leki przeciwzapalne (NLPZ) były uprawnione do rejestracji
[patrz też: vibin mini skutki uboczne, tabletki nasenne bez recepty mocne, ihit warszawa ]